Rada města se rozhodla vyhlašovat výběrová řízení na ředitele škol a školských zařízení zřizovaných městem

Téměř vlnu hysterie vyvolal u některých opozičních zastupitelů záměr rady města vypsat výběrová řízení na místa ředitelů škol a školských zařízení. Dle mého názoru zcela zbytečně.

Proces, který pravidelně podstupují ředitelé škol zřizovaných krajem (v Týně ředitel gymnázia a ředitelka základní logopedické školy), nemá nic společného s nějakým „vyhazováním“, jak se to snaží prezentovat kritici. To, že ředitel musí být nejprve odvolán, aby mohlo proběhnout výběrové řízení, je zákonná nutnost, ale většina ředitelů se vzápětí do tohoto řízení sama přihlašuje a prezentuje v něm svůj zájem po šesti letech pokračovat v dalším šestiletém období. Zavést to, co je zcela běžné v jiných městech, není vyjádřením naší nespokojenosti s prací ředitelů, ale snaha změnit přístup k těmto postům.

Ano, vytváří to tlak na vedoucí pracovníky, kteří musí tímto způsobem každých šest let obhájit svou pozici navzdory možným konkurentům, což tu nebývalo v minulosti zvykem. Pro stávající ředitele je to možná nová a nekomfortní situace. Pokud ale člověk, který má být hnacím motorem kolektivu pedagogů a manažerem tak důležité instituce, jakou je pro město škola, nedokáže obhájit svoji práci a nemá žádnou vizi do budoucna, pak je na místě uvažovat o změně.

Jako vedení města se také tímto způsobem hlásíme k plné zodpovědnosti za námi vybrané lidi. Ředitel školy už tak nebude jen někdo, koho jsme „zdědili“ a obměna na jeho místě nutně nenastane výhradně v případě, že se rozhodne skončit on sám. Takto to bylo také v dostatečném předstihu prezentováno na schůzce samotným ředitelům.

Osobně jsem přesvědčen, že výhoda znalosti prostředí, silných a slabých stránek svých organizací a již odvedená práce bude pro většinu ředitelů cestou k obhájení si své pozice.

Mgr. Jaroslav Holub (ProTejn), radní