Po odchodu Pirátů z koalice se rozběhl kolotoč jednání o podobě nového vedení města. Bohužel veškeré snahy o vyjednání smysluplné a stabilní koalice vzaly po 6 týdnech složitých jednání za své a v Týně bude dál vládnout nyní již menšinová koalice 9 zastupitelů zřejmě s tichou podporou KSČM! Po komunálních volbách bylo mnoho voličů zklamaných z toho, co se v Týně upeklo. Ale jak říká jedno přísloví: „Nikdy není tak špatně, aby nemohlo být ještě hůř!“ Nyní nám to tedy spadlo ještě o stupeň dolů…
Už po komunálních volbách v roce 2018, kdy vznikla koalice pěti stran a hnutí, jsme tušili, že to nebude mít dlouhého trvání a tento nesourodý účelový koaliční slepec se časem rozpadne. Na naše slova došlo necelé dva roky poté, kdy nám přišla zpráva o rezignaci pana Nováka na post radního, která předznamenala odchod Pirátů z koalice. Hned od počátku jsme se zapojili do jednání o možné nové podobě vedení města, protože vzhledem k roztříštěnosti sil v zastupitelstvu by za dané situace jinak bylo téměř nemožné poskládat smysluplný koaliční celek. Z prostého matematického pohledu sice existovalo množství variant, ale reálně jich na stole už moc nezbývalo. Následující dny jsme tak žhavili telefony a absolvovali jsme několik schůzek s potenciálními partnery. Překvapivě poměrně rychle se zde začala rýsovat možnost spolupráce čtyř subjektů disponujících v zastupitelstvu celkem 13 hlasy: Protejn (5), KDU-ČSL (3), SSO resp. Trikolóra (3) a Piráti (2).
Co se týká programové roviny, byť jsme nestihli probrat vše a do detailů, na zásadních věcech celkem panovala shoda. Vše se ale od počátku zaseklo na personáliích. Pokud se více subjektů rozhodne pro poskládání koalice, je nasnadě, že konečná podoba musí chtě nechtě skončit kompromisem všech zúčastněných. Nelze přeci jen silou tlačit své požadavky na úkor ostatních. Přestože nám voliči ve volbách dali poměrně silný mandát, rozhodli jsme se tedy v zájmu věci přistoupit k případným koaličním jednáním maximálně vstřícně a konstruktivně. Co jsme tedy dali postupně tzv. „do placu“?
Obětování třetího radního ve prospěch široké koalice
Prvním z kroků byla právě snaha poskládat širší koalici. Kdybychom byli součástí jen tříčlenné koalice, nárokovali bychom si logicky tři radní, takto jsme ale třetího radního „obětovali“ ve prospěch širší koalice, tzn. měli bychom radní dva stejně jako KDU a Trikolóra, Piráti by disponovali jedním radním.
Původně jsme ani netrvali na postu starosty
S ohledem na výsledky voleb jsme si při jednáních nárokovali post starosty, ale i v této věci jsme byli otevřeni různým možnostem. Nemohli jsme jen akceptovat stávajícího starostu, který pro nás byl zkrátka hlavním představitelem původní koalice.
Na post starosty jsme nabídli alternativu
Lídr naší kandidátky Ondřej Bouška partnerům nabídl, že na postu starosty netrvá, a že pokud by to bylo zásadní překážkou, můžeme po vzájemné dohodě na tento post nabídnout alternativu v podobě mé osoby. Kdo z lídrů jiných politických subjektů v Týně by byl ochoten udělat takový ústupek?
Vyšli jsme vstříc stávajícímu starostovi
Pan Machálek kategoricky trval na postu starosty z důvodu, že chce dotáhnout některé věci do konce, jako např. darovací smlouvu s Blanicí apod. I zde jsme učinili ústupek, kdy jsme nabídli možnost, že by pan starosta svůj post vykonával až do konce kalendářního roku 2020. Do té doby bychom měli post místostarosty a až v novém roce by se role prohodily.
I ostatní partneři přišli s ústupky. KDU by si z pozice druhé nejúspěšnější strany mohla nárokovat post místostarosty, ale netrvala na tom a v rámci kompromisu se tohoto postu vzdala. Piráti na radním také netrvali, dokázali by si představit svou roli i jako konstruktivní opozice. Zkrátka všichni k jednání přistupovali s maximální snahou nalézt dohodu. Ale totéž nelze říct o poslední straně, která se jednání zúčastnila. Jediným vyřčeným ústupkem, o němž byl starosta schopen uvažovat bylo, že ho necháme starostovat až do konce dubna 2021. Těžko však říct, zda byl vůbec myšlen vážně. Dle mého názoru to byl jen úskok. O dvou zbylých členech Trikolóry nemluvě. Pan radní Moravec nám toho nasliboval už mnoho, ale vždy tomu chybělo, aby se k tomu postavil jako chlap a nezůstalo jen u planých slov. Bez činu totiž zůstává i nejkrásnější myšlenka bezcennou. Čím víc o tom přemýšlím, tím víc si myslím, že Trikolóra jen umě získala 6 týdnů času, aby měla klid do voleb. Nechci ale, aby z mých slov byla cítit nějaká zášť. Já jim to všem ze srdce přeju. Nyní budou mít možnost prokázat, jak chtějí pro naše město dýchat…
Na závěr bych chtěl poděkovat všem, kteří nás povzbuzovali. Moc si té podpory vážíme! Za Protejn mohu s klidným svědomím napsat, že jsme pro možnou dohodu udělali maximum. Obětovali jsme tomu spoustu času a energie, ale i my máme své limity a zkrátka to nevyšlo. Nemáme se však zač stydět a jdeme dál vzpřímeně a s čistým štítem. Vše zlé je k něčemu dobré, v mnoha ohledech se nám udělalo jasno. Ale neházíme flintu do žita. Uvidíme, co přinesou následující týdny. Nechci si zvykat na to, že bych měl na radnici zdravit „Čest práci“…
Karel Hladeček (Protejn)
PS: Přeji všem poklidné podzimní dny a především pevné zdraví a nervy, abychom aktuální složitou situaci ohledně koronaviru ustáli.