Investice v našem městě v letošním roce, plány do budoucna

Po více než roce je určitě čas na krátkou rekapitulaci a shrnutí investičních akcí a dalších plánů v Týně nad Vltavou. V prvních měsících jsme se postupně seznamovali s aktuálními tématy, které město řeší. Jako jednu z priorit jsme vnímali především investiční akce, jak ty započaté, tak ty připravované.

Hlavní a nejvíce viditelnou akcí je bezpochyby rekonstrukce mostu, která je financovaná a realizovaná Jihočeským krajem. Hned první týdny bylo akutně potřeba řešit za město téma provizorního přemostění. Snažili jsme se vyjednat co nejlepší plynulost dopravy v době uzavírky. V původním návrhu JčK byl jednosměrný most se světelnou signalizací. Námi navrhovaná varianta obousměrného provizorního přemostění se nakonec ukázala jako optimální a patří velké poděkování jak panu starostovi, tak Jihočeskému kraji, že společně k tomuto řešení došli. V souvislosti s touto rekonstrukcí jsme museli také velmi akutně řešit vypracování projektové dokumentace na předpolí nového mostu, abychom mohli vše dokončit současně. Věříme, že se to povede, a že v době dokončování zmiňovaných předpolí budeme moci stále využívat provizorní přemostění.

Mezi velké investiční akce, které bylo potřeba v letošním roce dokončit, byla propojovací komunikace v průmyslové zóně k areálu SÚS. Přes určité komplikace se povedlo na podzim tuto akci dokončit. Je to další přípravný krok k plánované realizaci rekonstrukce Havlíčkovy ulice. Pro úplnost, začátek rekonstrukce této ulice, která rezonuje v programech politických stran již pár volebních období, je podmíněn realizací kanalizace a vodovodu u stavebnin (tato investice je plánována na rok 2024) a také komunikací mezi firmami ELBH a Daňhel (zde je žádáno o stavební povolení a realizace by měla proběhnout na začátku roku 2025).  Již během příštího roku však budeme připravovat vše potřebné k samotné Havlíčkově ulici, abychom byli připraveni tuto rekonstrukci začít. Ohledně této problematiky plánujeme během ledna či února setkání s občany dotčené lokality, pravděpodobně v Malostranské restauraci.

Myslíme také na školství a vzdělávání. Proto jsme v letošním roce dokončili započatou rekonstrukci bývalé zubní ordinace ve škole na Malé Straně. V nově opravených prostorách jsme zřídili předškolní třídu. Myslíme si, že v době častých odkladů povinné školní docházky je to správné řešení a úleva pro předškolní zařízení. Vždyť hned v prvním roce se povedlo předškolní třídu ihned naplnit. Přes letní měsíce pak zdárně proběhla rekonstrukce vestibulu základní školy na Hlinkách, za přispění dotace z MMR, a také rekonstrukce podhledů v MŠ U Lípy. V příštím roce plánujeme realizaci další etapy umýváren v MŠ Hlinecká, gastro provozu na ZŠ Hlinecká a na ZŠ Malá Strana. Projektovat se bude kuchyně MŠ U Lípy a také úpravy MŠ Dewetterova.

Jsme rádi, že se daří postupně další lokality města doplnit o dětská a víceúčelová hřiště. Jedno z nich bylo v letošním roce dokončeno na Malé Straně za plovárnou. Velká rekreační plocha začala již v konci letošního roku vznikat na severní straně Hlineckého sídliště za podpory JčK a ČEZu. Součástí komplexu za téměř 30 milionů korun budou nejenom herní prvky pro všechny věkové skupiny, ale také další víceúčelové hřiště a novinka v našem městě – pumptrackový okruh. V části pak vzniknou nová parkovací místa, což je jedna ze zásadních potřeb občanů Hlineckého sídliště. Projektově se připravuje rekonstrukce hřiště ve Vodňanské ulici a v příštím roce bude vznikat projekt na hřiště v ulici Havlíčkova. Nemůžeme zapomenout ani na fanoušky fotbalu. Již v letošním roce jsme ve spolupráci s architektem Čihákem a s vedením Olympie zadali zpracování studie na celý areál fotbalového stadionu, kde bychom chtěli v budoucnu využít dotačních možností a areál podrobit celkové rekonstrukci.

Vraťme se ještě k Hlineckému sídlišti, konkrétně k areálu Blanice. Čekala nás složitá jednání na téma formulace zadání a příprav architektonické soutěže. Intenzivně se tímto zabývá stavební komise včetně nového městského architekta. Cílem je vznik moderní městské zástavby s občanskou vybaveností a zajištěním komunikační návaznosti na sídliště Hlinky i s centrem města. V současné době probíhá fáze příprav soutěže.  Když jsme už zmínili městského architekta, podílí se také na finalizování projektu parkoviště pod kostelem, kde již na začátku příštího roku chceme žádat o dotaci z IROP.

Z menších investic plánovaných v příštím roce můžeme zmínit například kanalizaci v Písecké, vodovod Bedrník, protihluková opatření na Pastvinách, nebo třeba kamerový systém, kde jsme v letošním roce řešili technické provedení a možnosti.

Na závěr bychom neměli zapomenout na jednu z hlavních priorit, a to Centrum pro seniory. Během letošního roku jsme řešili problém ohledně vysokých cen stavebních materiálů, energií a vysoké inflace, kdy tím pádem došlo k velkému růstu nákladů této investice. Navíc přislíbená dotace činila jen část potřebných financí, navíc s podmínkou příliš brzkého dokončení stavby. Nyní můžeme říci, že jsme v této záležitosti absolvovali jednání s JčK a možná již v příštích týdnech budeme moci občany seznámit s tím, jaká je šance na realizaci.

Práce v čele města je velmi náročná a samozřejmě není jenom o investicích. Je ovšem důležité vědět, kam se bude v tomto ohledu město ubírat a je potřeba mít připraveno na dlouho dopředu. V dalším období bychom chtěli ještě intenzivněji informovat o činnostech města, průběhu příprav projektů i našich rozvojových vizích. Věříme, že během následných let všichni na vlastní oči poznáme, že se spousta věcí začíná dařit.

Jaroslav Luňáček (ProTejn), radní