Snažíme se pečlivě věnovat všem důležitým tématům a jedním z nich je bezesporu i otázka, co bude s areálem Blanice, který město získalo darem od společnosti ČEZ. Přeci jen je to obrovský areál, který je součástí sídliště Hlinky, kde žije zhruba třetina obyvatel Týna. A nejen je určitě zajímá, jaké má město s tímto areálem plány. Již dávno před tím, než město Blanici dostalo darem, jsme volali po tom, aby se začalo koncepčně pracovat na využití tohoto veřejného prostoru. Minimálně jsme mohli zjišťovat zájem občanů, diskutovat o tom s odborníky, atp. Ale má o to vlastně vedení města zájem? Myslím, že ne. Jediné, na čem se v tuto chvíli shodneme, je zřejmě budoucí demolice spodní části Blanice. Nic víc.
Pan starosta před pár měsíci slíbil, že až město areál Blanice získá, tak se jako zastupitelé sejdeme a rozjede se diskuze s občany a s odborníky o tom, co s tím budeme dělat dál. Místo toho jsme se ale na poslední chvíli z návrhu rozpočtu dozvěděli, že vedení města už se v podstatě rozhodlo samo. Chystá se tam provozovat ubytovnu a investovat do stávajících objektů! Značně nás to rozhořčilo a doslova jsme si vynutili schůzku na Blanici, která se uskutečnila 7.12. Mimochodem kalkulaci provozu jsme dostali až poté, co jsme si ji sami vyžádali. Zajímala nás hlavně z toho důvodu, že ČEZ ubytovnu dosud provozoval s milionovými ročními ztrátami (ztráta cca 7 mil. Kč ročně!!). Na zastupitelstvu přitom zaznělo, že tuto nově vzniklou vedlejší hospodářskou činnost (objekt Blanice) bude město provozovat se ziskem! Nicméně pokud vezmeme v potaz skutečně všechny náklady, tak to ziskem rozhodně neskončí. Po započtení příkazní smlouvy na mzdy se totiž rázem octneme na -1,6 mil. Kč za rok (a to mi to celé přijde ještě jako hodně optimistický odhad). Nechápu tedy, proč by se město mělo dobrovolně hnát do takto ztrátového podnikání.
Pozastavili jsme se též nad tím, že město chce do objektu Blanice investovat. Konkrétně chce v příštím roce za 1,5 milionů Kč zrekonstruovat cca 12 bytů kdesi v 8.patře jednoho z paneláků ubytovny (tzn. cca 125 000 Kč za byt), aby je následně nabídli občanům jako dostupné bydlení! Wow! Konečně pořádná investice do Hlinek, nebo ne?! Bohužel to není vtip, ale realita. U vedoucí odboru sociálních věcí, kterou mimochodem pan starosta zaúkoloval prostřednictvím sloupku ve Vltavínu, už se totiž schází žádosti zájemců o „dostupné bydlení“. Hned jsem si vzpomněl na nedávná slova pana starosty, který se nechal slyšet, že nechce, aby snad Blanici získal nějaký „šikovný podnikatel z Ústí“ (Ústečákům se omlouvám, je to jen citace) a udělal z ní sociální ubytovnu. Ať se na mě nikdo nezlobí, ale bojím se, že ji z Blanice tímto stylem vybuduje město samo. Rád bych se samozřejmě mýlil. O tom, že ve městě byla v minulosti zanedbána dostupnost bydlení, zejména pro mladé, není pochyb. Dodnes se mladí Týňáci potýkají nejen s nedostatkem parcel, ale i s nabídkou kvalitní bytové zástavby. Řešit však dostupnost bydlení tímto způsobem, navíc když není zmapovaný zájem, je přinejmenším nešťastné.
Už na letošním rozpočtu a investicích města jsme citelně pocítili dopady utahovaní opasků v souvislosti s Covidem-19 a příští rok asi nebude o moc lepší. Město by proto mělo s přístupem řádného hospodáře pečlivě zvážit každou proinvestovanou korunu. A myslím si, že ve městě, a na Hlinkách zvláště, je třeba podpořit jiné smysluplnější investice. Ale nepředbíhejme. O rozpočtu na rok 2021 se bude teprve hlasovat na prosincovém zastupitelstvu.
Karel Hladeček